AVRUPALI İŞÇİNİN AYAKKABISI ALMUS’TA ÜRETİLİYORALMUS’TAN AVRUPA’YA BİR İHRACAT ÖYKÜSÜ

Almus’ta Yetersay tarafından YDS için üretilen iş ayakkabıları ve askeri postallar, tam 22 ülkeye ihraç ediliyor. Tesisi ziyaret eden AK Parti Tokat Milletvekili Adayı Prof. Dr. Coşkun Çakır, “Almus’tan Avrupa’ya ihracat yapılması emsal teşkil etmesi açısından çok önemli. Alternatif üretim yapılacak birçok ihracat alanı mevcut” dedi.

Almus’taki bir program esnasında en büyük iş ayakkabısı firmalarından YDS için üretim yapan firmayı ziyaret eden Coşkun Çakır, şirket yetkilisi Burhan Yeter’den bilgi aldı. 12 kişiyle küçük bir atölyede başladıkları üretimin bugün 22 ülkeye ulaştığını belirten Yeter, “7 yaşında İstanbul’da bu mesleğe başladım ve 18 yaşına geldiğimde kendi işimi kurdum. Küçük atölyelerde ayakkabı dikimi yapıyorduk. Daha sonra çocuk yaşta çalışmanın, gurbetin ne demek olduğunu bilen biri olarak kendi memleketim Almus’a yatırım yapmak, kendi hemşerilerimize faydalı olmak istedim. Almus’ta 12-13 kişi ile çalıştırdığımız atölye, bugün 80 kişinin istihdam edildiği ve üretilen malların 22 ülkeye pazarlandığı bir firmaya dönüştü. Biz, en büyük iş ayakkabısı firmalarından olan YDS için günde 2 bin çift ayakkabı ve askeri postal üretiyoruz. Tamamen yerli üretim olan bu ayakkabı ve postallar, kalite olarak da ilk sıralarda yer alıyor. Biz çocuk yaşta başladığımız sektörün peşinden koştuk, birçok alanda benzer işler yapmak mümkün. Yeter ki insanımız inansın, çalışsın” diye konuştu.

TOKAT CEZAEVİNE DE ATÖLYE KURULACAK!

Sektöre çocuk yaşta işçi olarak girdiğini ve bu nedenle zorlukları iyi bildiklerini belirten, “Hem sektörün zorluklarını hem de çalışanların yaşayacakları zorlukları iyi biliyoruz. Bu neden personelimizin sosyal güvenceleri ve aldıkları ücretleri tam ve eksiksiz yatırmaya özen gösteriyoruz. İşçi olmanın, ekmek kazanmanın zorluğunu bildiğimiz için personelimizin çalışma koşulları hassasiyetle yaklaştığımız bir nokta. Şimdi de Tokat Cezaevi’nde bir atölye kurarak, mahkumları istihdam etmek için hazırlanıyoruz. İnşallah Cezaevindeki atölyemizi de açtığımızda hem Tokat’ımıza hem de kader mahkumlarına ekonomik katkımız olacak” dedi.

Firma yetkilisi ve işçilerle görüşen AK Parti Tokat Milletvekili Adayı Prof. Dr. Coşkun Çakır ise, üretici ve emekçiye her zaman büyük saygı duyduğunu belirterek, “Bugün birkaç bin nüfuslu Almus’tan Avrupa’ya askeri postal ve iş ayakkabısı üretiliyorsa, bunun üzerinde durmamız lazım. Birçok Pazar ve alternatif sektör mevcut. Yatırım yapmak isteyen girişimcilerin önünü açmak, projelerinin takipçisi olmak bizim boynumuzun borcu. Yeter ki insanımız uygulanabilir, sürdürülebilir projeler ortaya koysunlar. Ben elimden geleni değil, fazlasını yapmaya hazırım. Allah böyle işletmelerin sayısını artırsın” diye konuştu.29.05.2015